30. Deus ex machina

W poszukiwaniu duchów przeszłości, głównie swojej matki, ale i Darka, najmniej zaś Honoraty, Stefan pojechał odwiedzić klasztor w Czernej.

Spacerował omszonymi alejkami, kroczył stromymi schodami pośród skał, omijał wiekowe korzenie i pnie w przyklasztornym ogrodzie, po czym dotarł do głównej kaplicy, gdzie doznał przedziwnego uczucia mistycyzmu.

Miast jednak ujrzeć duchy, spostrzegł szczura spacerującego w nawie.

Od razu rozpoznał Bazyla.

Mężczyzna upadł na kolana, wykonał znak krzyża i zaczął się modlić.

Odkąd przygarnął kotkę nie mógł mieć szczura, jednak jego starszawe i nieco pomarszczone już serce zaczęło żywiej bić.

Wyszedł ze świątyni rozpromieniony i z nadzieją na przyszłość.

In search of the ghosts of the past, mainly his mother, but also Darek, least of all Honorata, Stefan went to visit the monastery in Czerna.

He walked along the thick alleys, walked steep stairs among the rocks, avoided the centuries-old roots and trunks in the monastery garden, and then reached the main chapel, where he experienced a strange feeling of mysticism.

But instead of seeing ghosts, he saw a rat walking in the nave.

He immediately recognized Basil.

The man fell to his knees, made the sign of the cross and began to pray.

Since he took in the cat, he could not have a rat, but his older and slightly wrinkled heart began to beat more vividly.

He left the temple beaming and hoping for the future.

Opublikowane przez skowron pisze / skowron writes

małą cząstka mnie / little part of me

18 myśli w temacie “30. Deus ex machina

 1. Moi krewni uczyli w tamtejszej szkole. Tereny przyklasztorne są piękne. Zresztą, jak cała Małopolska, która dla mnie jest najpiękniejsza na świecie. Moja babcia mówiła, że „gdzie się kto ulągnie tam ciągnie”. I miała rację 🙂
  Stefan zobaczywszy Bazyla doznał ulgi i przeszedł pewien stopień wtajemniczenia…
  Zdjęcia śliczne 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. Zdjęcia – rewelacja, gdyż przyroda przyciąga wzrok. Przy okazji poznałam Czerną, która przyniosła nadzieję, co jest istotne, aby ciąg dalszy nastąpił…
  Serdeczności

  Polubione przez 2 ludzi

   1. Hmm, pomyślmy… Może Bazyl w którymś ze swych poprzednich wcieleń był owym przeorem klasztoru karmelickiego w Czernej? Za to, że wiedział o uwięzieniu w nieludzkich warunkach przez krakowskie siostry karmelitanki Barbary Ubryk, i nie interweniował ukarano go reinkarnacją w szczura. Matka mogła mieć romans z którymś z braciszków zakonnych, którego owocem był brat Stefana, Darek? W ten sposób wszyscy byliby związani z klasztorem w Czernej, jednak nadal pozostawałoby zagadką skąd Stefan się o tym dowiedział i dlaczego ich tam szukał? 😀 😀 😀

    Polubione przez 1 osoba

    1. Nie odpuszczasz łatwo i jestem Ci niezmiernie wdzięczny za tak miły spin-off w postaci opowieści o reinkarnacji Bazylowej. Niespecjalnie jednak lubię tłumaczyć własne teksty, a pisząc je kierują się intuicją – tutaj przyczyny podróży do Czernej zeszły dla mnie na plan dalszy. Nie były istotne dla tej konkretnej opowiastki o Stefciu i jego rodzinie, aczkolwiek kto wie, może jeszcze nadarzy się okazja do eksploracji tych konkretnie obszarów kontinuum czasoprzestrzennego 😉

     Polubienie

 3. I love it !
  I included a trespassing rat called Basil in my little story which Soni Cool included for her competition. Check it out man. But I fear I cannot compete with the epic, time-honored style you use and the relationship forged between man and rat which is Stefan and Basil.
  Oo! Today Fishpond delivered to me my first Therion album, i’m rocking and moshing as I write this !!
  Love from Woody.

  Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: