Quo vadis?

Witajcie!

Myślę, że ten rok doskonale nadaje się do zadania pytania o kondycję ludzką „quo vadis” – osobiście nie jest to jednak moja ulubiona sentencja po łacinie, wolę znacznie bardziej „ab imo pectore” czyli z głębi serce albo z pełną otwartością.

W przedostatnim moim tekście pojawiło się też hasło „plus ultra”, które stanowi przemienione słowa z biblii (Hiob, 28 11) – hasło narodowe Hiszpanii i motto życiowe Ignacego Loyoli, założyciela Jezuitów.

O ile Bóg testował Hioba i mówił mu, że dalej nie zajdzie, o tyle później Karol V przekuł je na „wciąż dalej” mające symbolizować postęp i dążenie człowieka do doskonałości.

Osobiście jednak chyba nie jestem człowiekiem mott… aczkolwiek sentencja „ab imo pectore” jest bardzo bliska mojemu sercu.

Czy Ty, drogi Blogerze i szanowna Blogerko, masz jakieś swoje motto? A jeśli nie jesteś człowiekiem, który trzyma się określonego jednego hasła, to czy potrafiłbyś wybrać słowa, które najbardziej przemawiają właśnie do Twego serca?

leśna brama utworzona przez dwa drzewa spalone piorunem / forest gate with two trees stroke by a lightning

Welcome!

I think this year is perfect for asking the question about the human condition „quo vadis” – personally, however, this is not my favorite Latin sentence, I prefer „ab imo pectore”, meaning from the heart or with full openness.

In my penultimate text there was also the slogan „plus ultra”, which is the transformed words from the Bible (Job, 28-11) – the national slogan of Spain and the life motto of Ignatius of Loyola, the founder of the Jesuits.

While God tested Job and told him that he would not go any further, later Charles V translated them into „still further”, meant to symbolize man’s progress and striving for perfection.

Personally, however, I do not think I am a human of mottos … although the sentence „ab imo pectore” is very close to my heart.

Do you dear Blogger have your own motto? And if you are not a person who sticks to a particular phrase, could you choose the words that most speak to your heart?

Opublikowane przez skowron pisze / skowron writes

małą cząstka mnie / little part of me

25 myśli w temacie “Quo vadis?

 1. Ah jeez, went through the your post with the help of google translate, only to find the text already translated into English, below. 😦
  Anyway, not sure I live by any motto, but I swear on this phrase. „Every dog has its day.”

  Polubione przez 2 ludzi

       1. Yes! simple but loaded with meaning. Life is meant to be simple, but we humans have another plan altogether. Always complicating the simplest of things. Argh!

        Polubione przez 1 osoba

 2. Dokąd idę? Zmierzam ku przeznaczeniu….oczywiście po słonecznej stronie ulicy 🙂 🙂 …. a jeśli chodzi o łacińskie sentencje,to mam zawsze w głowie – mogę chyba powiedzieć, że to moje motto- CARPE DIEM . 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 3. Moje motto. No cóż, w życiu wiele się przeszło, wiele razy wątpiło się w siebie, ludzi. Ale za każdym razem gdy upadałam, i nie chciało mi się czasami wstać i znowu zaczynać od zera, myślałam : „Marta, to tylko dziś jest dzień do dupy, jutro wstanie nowy, może lepszy dzień, a teraz uśmiechnij się i wstań z tej podłogi, bo wyglądasz beznadziejnie taka skulona”.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Sentencje, motta, cytaty skrzętnie zapisywane nie przeżyją za nikogo życia, ale za to zmuszają do przemyśleń, przestankowania.
  „Żebyśmy więcej mogli niż chcieli, a więcej chcieli niż musimy.” (Bralczyk)

  Polubione przez 1 osoba

 5. będę
  i muszę
  po nic
  droga
  sobie
  i inni
  Poproś o to
  Nie muszę już być
  niż to, czym jestem

  że dalszy postęp
  wiem z mojego doświadczenia
  żaden człowiek

  kto może powiedzieć o sobie
  że jest dla nas Bogiem
  on jest
  prawda
  i życie
  tylko przez niego
  jeden przychodzi do ojca

  wątpliwość o sobie
  i co
  Powiedziano mi
  jedna prawda
  wierzyć
  wprowadza
  jako nieomylność

  wszystko jest mi
  rzeczywistości
  jedna dusza
  Na początku nie było słowo
  Słowa to narzędzia
  za dobrą komunikację

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: